+90 (282) 229 22 06

tekog’un Faydaları

tekog ®’un Faydaları, Bitkiye Kazandırdıkları Nelerdir?

Gençleşen Topraklarımız İle Güler Yüzlü Çiftçilerimiz

tekog®, içeriğinde bulunan enzim ve aminoasitler ile topraktaki mikroorganizmaları daha aktif hale getirerek topraktaki canlılığı arttırır. Yüksek mikroorganizma aktivitesi ile yıllardır topraklarımızda biriken kimyasal madde miktarının azalmasını (hatta yok olmasını) sağlar. Bu sayede tekog® ile yüksek toprak verimi geri kazanılır.

tekog®, bünyesindeki enzimlerle topraklarımızda biriken tuzları çözülüp topraktaki tuzluluk oranının azalmasını sağlarken, tuzun bitkinin alabileceği forma gelmesini sağlar.

tekog®, içinde bulunan aminoasitler ve enzimlerle topraktaki maddeleri bitkinin daha kolay alabileceği formlara dönüştürür. Bitki topraktaki besin maddelerinden en iyi şekilde faydalanır.
 


Organik Besinler, 
Ekolojik Tarım

tekog®, bünyesinde bulunan yüksek organik madde miktarı ile bitkiye gerekli besin maddelerini sağlarken toprakta hiçbir zararlı kalıntı bırakmaz ve ekosisteme zarar vermez.

tekog®, topraktaki pH dengesini düzenler ve köklerin topraktan besin alınımını arttırır. Bu sayede bitki, topraktan istediği besin elementini istediği kadar alır. Ayrıca toprağın su tutma kapasitesini arttırarak sulama maliyetlerini azaltır.

tekog®, tamamen bitkisel ürün içeriği ile ekstra hiçbir ürüne gerek kalmadan bitkinin ve toprağın tüm ihtiyacını karşılar. Yüksek organik madde miktarı ve içerisinde bulunan vitaminler, mineraller, iz elementleri ve diğer maddeler ile bitkinin ihtiyacını tek ürünle karşılamasını sağlar. Bu sayede gübre maliyetleri önemli ölçüde azalır.

İyi Beslenen Güçlü Bitkiler

tekog®, bitkilerin daha iyi beslenmesini sağlayarak daha güçlü ve dirençli olmasını sağlar. Böylece bitki hastalık ve zararlılara karşı daha dirençli olur. Bu sayede hastalık ve zararlılarla mücadelede kimyasal ilaç kullanım ihtiyacı azalır, ilaç maliyetleri önemli ölçüde düşer.

tekog®, yapraktan uygulandığında ince bir tabaka oluşturarak böcek ve hastalıkların meyve ve yapraklarda yapacağı zararların önüne geçer. Topraktan uygulamalarda, yaprak ve meyve üzerindeki kutikula tabakasının kalınlaşmasını sağlayacak, meyve ve yapraklar daha zor hastalanacaktır.

tekog®, ile bitki kök gelişimi nematodların verdiği zarardan daha yüksek olacağından kök bölgesi nematodlardan etkilenmez. Bununla beraber kuvvetli kök gelişimi ile hastalıkların zararı en aza indirgenir.

Daha Verimli ve Daha Sağlıklı Ürünler

tekog®, kullanılan arazilerde, bitkilerde oluşan çiçek sayısında %30 artışı, çiçek tutum oranını ise en az %90 olduğu görülmüştür. Bunun sonucunda hasat sonunda daha fazla ürün elde edilmesi sağlanır.

tekog®, bitkinin ihtiyacı olan maddeleri en hızlı şekilde alarak ürün oluşumunun hızlanmasını ve hasadın daha erken yapılmasını sağlar. Tüm ürün gruplarında 10-20 gün daha erken hasat görülür.

tekog® ile yapılan çalışmalar sonucu ürünün şeker, protein, yağ ve kuru madde oranın arttığı görülmüştür. Bununla beraber yaş meyve ve sebzelerin raf ömründe ise 5-10 gün arası uzama saptanmıştır.